NETStudio

Systemy teleinformatyczne - IT LAN WiFi TV SAT DVB-T VOiP PPOŻ ALARMY

ITBlog

ITBlog - prowadzimy blog technologiczny związany z zagadnieniami IT.

Forum

Udostępniamy forum tematyczne związane z naszą działalnością.

Moodle

Od roku 2000 prowadzimy kursy i szkolenia IT używając platformy MOODLE.

 

Hosting + webmaster

Nasza nowa kompleksowa usługa to hosting i budowa serwisów WWW.

Instalacje GSM + LTE

Jeśli zastanawiasz się jak wzmocnić sygnał GSM i LTE oraz 3G, jeśli poszukujesz anteny do GSM, LTE czy 3G, jeśli masz problemy z internetem mobilnym z powodu słabego sygnału to nasza oferta jest właśnie dla Ciebie.

Oferujemy pomiary sieci GSM, UMTS, DCS, LTE, EGSM, 3G oraz montaż elementów i kompletnych instalacji. W naszej ofercie znajduje się wykonanie pomiarów, dobranie i dostarczenie sprzętu, montaż anten i okablowania. Dobieramy i instalujemy wzmacniacze (ang. repeater) GSM/LTE/3G w pełnym zakresie pasma. Jeśli mieszkasz w miejscu gdzie jest slaby zasięg sygnału GSM, LTE czy 3G, jeśli masz kłopoty z internetem mobilnym lub nie masz go wcale, jeśli masz firmę w budynku gdzie nie możesz nawiązać normalnego połączenia z powodu ścian czy metalizowanych okien, jeśli posiadasz podziemia takie jak piwnice, podziemne garaże nasza oferta jest dla Ciebie!

Oferujemy anteny zewnętrzne jak i wewnętrzne GSM/LTE/3G wraz z okablowaniem i montażem.

ANT MIMO ATK ANT WEW ANT PANEL

Instalujemy repeatery GSM i 3G.

Wzmacniacz 3G Repeater GSM  GSM2

Dobieramy i instalujemy okablowanie i złącza instalacji antenowych.

K1 K2 K3

W instalacjach GSM/LTE/3G jedną z najważniejszych rzeczy jest poprawny odbiór sygnału. W przypadku telefonu komórkowego lub modemu na USB nie mamy wiele możliwości po za zmianą położenia. Jeśli to nic nie daje niezbędne okazuje się zastosowanie anteny zewnętrznej. I tu kolejny problem: w przypadku telefonów to prawie nie możliwe ponieważ zdecydowana większość dzisiejszych aparatów, zwłaszcza smartfonów, nie posiada gniazda na antenę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku modemów USB, gdzie zazwyczaj mamy możliwość podpięcia anteny (anten MIMO2x2). Co zatem robić w przypadku braku sygnału GSM/LTE lub gdy jest on tak słaby, że nie ma możliwości korzystania z np internetu? Mamy dwie opcje.

dla telefonów

W przypadku telefonów jedynym sensownym rozwiązaniem będzie instalacja wzmacniacza szerokopasmowego Sigal oraz odpowiedniej anteny i okablowania. Wzmacniacz (repeater) firmy Signal posiada ważne badanie CLBT i inne dokumenty umożliwiające jego bezproblemową instalację. Wraz z takim wzmacniaczem musi być zainstalowana i odpowiednio ustawiona antena, właściwa do warunków terenowych. Antena ta, wraz z okablowaniem, jest najważniejszym elementem całej instalacji. Do wyboru mamy wiele anten zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. O tym jaka antenę wybrać zadecyduje pomiar sygnału na miejscu. Najczęściej jednak będą to anteny zewnętrzne, dwupolaryzacyjne MIMO 2x2 zapewniające poprawny odbiór sygnału na poziomie umożliwiającym prowadzenie rozmowy jak i korzystanie z internetu. O antenach napisano nico niżej. Antenę ze wzmacniaczem łączy okablowanie, ono także jest inne w każdej instalacji w zależności od odległości antena-wzmacniacz oraz innych warunków. Ostatnim elementem jest lub są anteny wewnętrzne. Muszą one być tak dobrane, aby pokryły swym zasięgiem żądany obszar budynku oraz aby nie emitowały sygnału na zewnątrz co mogło by zakłócać prace stacji bazowych operatorów komórkowych. W takiem układzie nasz telefon komórkowy znajdzie się zawsze pod zasięgiem sygnału i nie będzie problemów z rozmowami czy internetem mobilnym. Oczywiście to tylko uproszczony schemat postępowania ponieważ aby taką instalację zbudować potrzebne są dokładne pomiary i rozplanowanie poszczególnych elementów. Każda instalacja jest inna i wymaga specyficznego podejścia. Anteny zewnętrzne do takich instalacji to te same co do instalacji dla modemów i przedstawiono je niżej. Inne natomiast są anteny wewnętrzne ponieważ specyfika ich pracy i przeznaczenie jest także inne. Są to anteny najczęściej podwieszane do montażu na suficie pokrywające zasięgiem określony obszar. Podsumowując jeśli w firmie lub w domu masz słaby zasięg zastosujemy antenę zewnętrzną i wzmacniacz sygnału oraz antenę lub anteny wewnętrzne.

dla modemów

W przypadku modemów USB zazwyczaj istnieje możliwość podłączenia anteny zewnętrznej. Może to być antenka dookolna stawiana na monitorze czy półce, która załatwi sprawę słabego zasięgu. Jeśli jednak mieszkasz w obszarze o małym nasyceniu bazami komórkowymi możesz potrzebować anteny zewnętrznej. Tutaj także jest niezbędne przeprowadzenie pomiarów ponieważ miejsce ustawienia takiej anteny oraz jej kierunek będą miały kolosalne znaczenie. Zastosowanie anteny na zewnątrz ale "byle gdzie" może nic nie dać. Zazwyczaj stosuje się nie jedną ale dwie anteny dla dwóch polaryzacji sygnału. W Polsce, jak na razie, wykorzystywana jest polaryzacja pozioma i pionowa. Jak rozpoznać czy nasz modem jest przeznaczony dla jednej czy dla dwóch anten? Zobacz w opisie :P a na poważnie popatrz ile ma złącz antenowych. Na poniższym rysunku przedstawiono modem USB z dwoma złączami antenowymi. W takim przypadku możesz zastosować antenę dwupolaryzacyjną co napewno polepszy jakość sygnału i zdecydowanie poprawie wydajność internetu.

USB MIMO

anteny

Poniżej widok kilku anten zewnętrznych dwupolaryzacyjnych do GSM i LTE. Zdecydowanie najlepsza antena do LTE to antena kierunkowa, zewnętrzna i koniecznie dwupolaryzacyjna czyli MIMO 2x2 zwana czasem antena dualna właśnie ze względu na obsługę dwóch polaryzacji. Może to być antena LTE do domu dla jedenego modemu jaki i do firmy, do wzmacniacza GSM/LTE.

 Zewnętrzna antena GSM/LTE kierunkowa ATK  Zewnętrzna antena GSM/LTE panelowa

 

Jeśli modem ma jedno złącze antenowe to zakup anteny dwupolaryzacyjnej nie ma sensu (zmień modem na nowszy) w takim układzie wystarczy Ci antena jednopolaryzacyjna. Poniżej widok anteny dookolnej wewnętrznej a dalej przykłady zewnętrznych kierunkowych.

Antena GSM wewnętrzna dookolna, antena do modemu GSM i LTE

Antena kierunkowa LTE  Antena GSM zewnętrzna

Anteny wewnętrzne do instalacji GSM/LTE/3G to najczęściej anteny dookolne, podwieszane, umożliwiające montaż na suficie. W zależności od rozkładu pomieszczeń może takich anten być potrzebnych kilka lub nawet kilkanaście. W przypadku zastosowania wielu anten najczęściej także trzeba stosować kilka wzmacniaczy.

ant wew dook

LTE Advanced

To technologia łączenia pasm pozwalająca na dużo szybszą transmisję danych. Zapytaj swojego operatora czy w Twojej lokalizacji jest ona dostępna. Aby korzystać z tej technologii musisz koniecznie posiadać dobra antenę LTE, prawidłowo ustawioną. Antena ta musi być anteną szerokopasmową najlepiej od 800-3000MHz. Nie kupuj tanich anten ani takich gdzie wzmocnienie podają większe niż 20-22 bo to fake. Zdaj się na nas i na anteny TrasData oraz DipolNet jakie oferujemy ponieważ są to sprawdzone produkty zachowujące swoje parametry przez długi czas.

routery GSM/LTE

Jeśli posiadasz router GSM to możliwości są dwie z wbudowanym modułem radiowym GSM/LTE lub z modemem na USB. W przypadku wbudowanego modułu najczęściej router ma dwie antenki i nie posiada złącza dla anten zewnętrznych. Taki modem nadaje się do obszarów gdzie sygnał GSM jest wysokiej jakości ale na pewno nie sprawdzi się w miejscach o małym nasyceniu bazami GSM. W przypadku routera z zewnętrznym modemem GSM zazwyczaj będzie on miał złącza an anteny zewnętrzne jak to opisano wyżej. Na te antenki uważaj ponieważ mogą to być anteny do sieci WiFi a router będzie posiadał złącze USB dla modemu GSM. Generalnie najlepiej gdy router GSM ma złącze na USB - zawsze wtedy mozesz wymienic modem USB na nowszy model i bezproblemowo podłączyć anteny zewnętrzne.