NETStudio

Systemy teleinformatyczne - IT LAN WiFi TV SAT DVB-T VOiP PPOŻ ALARMY

ITBlog

ITBlog - prowadzimy blog technologiczny związany z zagadnieniami IT.

Forum

Udostępniamy forum tematyczne związane z naszą działalnością.

Moodle

Od roku 2000 prowadzimy kursy i szkolenia IT używając platformy MOODLE.

 

Hosting + webmaster

Nasza nowa kompleksowa usługa to hosting i budowa serwisów WWW.

Monitoring CCTV - Informacje

Monitoring - czyli cyfrowym okiem

 

Nasze usługi monitoring CCTV i streamingu Monitoring CCTV i WCCTV.

Monitoring to wizyjny system nadzoru inaczej mówiąc przekazywania płynnego obrazu z kamery do urządzenia czy systemu docelowego. Systemem docelowym może być rejestrator - w celu nagrywania obrazu (czyli monitoring i ochrona) lub strona internetowa - czyli prezentacja swojej firmy czy działalności szerokiej rzeszy potencjalnych klientów.

Jeszcze krótko o skrótach CCTV - Closed Circuit Television - telewizja obwodu zamkniętego najprościej mówiąc system kamer, okablowania i odbiorników TV lub innych np komputerów czy rejestratorów wideo. Natomiast WCCTV to rozszerzenie o połączenia bezprzewodowe - np. kamera może być z siecią połączona bezprzewodowo (choć i tak będzie wymagała kabla zasilania).

Rozwiązania CCTV można generalnie podzielić na analogowe i cyfrowe w szczególności IP. Jednym z głównych podziałów kamer CCTV jest to czy kamera jest analogowa czy kamera IP.

Kamera analogowa podłączana jest za pomocą (najczęściej) kabla koncentrycznego (choć można także zastosować inne okablowanie np skrętkę rodzaju UTP). W takim przypadku najczęściej stosuje się wiele kamer i jeden rejestrator służący do nagrywania obrazu. Takie rozwiązania są popularne w instalacjach nadzoru i telewizji przemysłowej. Każda kamera wymaga zasilania, które można doprowadzać specjalnym kablem koncentrycznym (transmitującym obraz) z wbudowanym przewodem zasilającym. Kilka lat temu w ofertach większości firm pojawiła się nowa technologia kamer analogowych ale o rozdzielczości FullHD! Różne firmy różnie nazywają swoje produkty ale generalnie dominują określenia tej technologii takie jak: AHD (Analog HD), THD (Turbo HD) lub HD-TVI (High Definition Transport Video Interface). 

W tej technologii kamera AHD jest zazwyczaj tańsza od swojego odpowiednika IP ponieważ jest "odchudzona" - nie posiada takiej ilości elektroniki jak kamera IP. Nie jest to jej potrzebne - całość przetwarzania obrazu odbywa się na rejestratorze. Kamera IP wyposażona jest w serwer IP i inne niezbędne element służące cyfrowej obróbce obrazu takiej jak np analiza ruchu. W związku z tym kamery AHD można stosować tylko z rejestratorem, natomiast kamery IP mogą działać samodzielnie. Ciekawą zaletą AHD jest to, że może ona wykorzystać stare okablowanie koncentryczne jakie posiada klient o ile nie jest ono uszkodzone. Tak więc wymiana starych kamer o niskiej jakości na kamery FullHD wymaga najczęściej wymiany samych kamer i rejestratora oraz systemu zasilania. Okablowanie może pozostać. Przy większej ilości kamer można także spodziewać się w takim wypadku niższych kosztów modernizacji w stosunku do systemu IP.

Jeśli chodzi o wygląd to nie ma praktycznie żądnej różnicy pomiędzy kamerą IP a jej odpowiednikiem AHD.

Drugim rozwiązaniem jest kamera IP. Kamera taka dodatkowo wyposażona jest w serwer IP i gniazdo sieci komputerowej (R45 - LAN) podłączane do sieci LAN. Zazwyczaj zasilanie dostarczane jest tym samym kablem czyli w systemie PoE (Power over Ethernet).

Powstaje więc pytanie: jaka kamera do czego? Odpowiedź da tylko wizja lokalna i zapoznanie się z wymaganiami klienta.

Przykład kamera IP: prowadzisz w danym miejscu działalność polegającą na organizacji imprez. Nie potrzebujesz nadzoru ani monitoringu w sensie ochrony, nie musisz rejestrować obrazu z kamery a jedyne co chcesz to wzbogacić swoją witrynę internetową o płyny obraz z kamery umieszczonej gdzieś w Twojej lokalizacji. W takim przypadku najlepszym i najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest kamera IP zewnętrzna. Jest ona na nieco droższa od podobnej jakości kamery analogowej ale zawiera w sobie wszystko czego potrzebujesz: obiektyw, serwer IP za pomocą którego pobierzesz z niej obraz na stronę WWW, obudowę, czasem grzałkę i inne element montażowe. Jednego czego Ci w takim wypadku trzeba to dostęp do internetu. Do kamery doprowadzasz tylko jeden kabel (sieć LAN) którym kamera transmituje obraz oraz jest także nim zasilana. Takie rozwiązanie szybko i w miarę tanio pozwoli uruchomić transmisje obrazu do Twojej strony WWW co znacznie ją uatrakcyjni. Oczywiście istnieje możliwość uruchomienia kilku kamer IP i pobierania z nich obrazu. Zazwyczaj producenci kamer IP dodają do nich bezpłatne oprogramowanie pozwalające w jednym oknie programu oglądać obraz z kilku (zazwyczaj do 16) kamer, podobnie na stronę WWW można transmitować obraz z większej ilość kamer. Pytanie tylko czy to jest potrzebne i czy się będzie opłacać.

Przykład kamera analogowa: jesteś właścicielem budynku i chcesz zapewnić monitoring w sensie ochrony oraz rejestrację obrazu. Rozwiązaniem zapewne najtańszym będzie instalacja większej ilości kamer i podłączenia ich za pomocą okablowania koncentrycznego lub innego właściwego do rejestratora wideo na jakim obraz będzie zapisywany. Tak zapisany obraz może posłużyć do późniejszej identyfikacji osób czy zdarzeń.

Z monitoringiem jest związana jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: noc. W dzień jest jasno i raczej każda kamera "poradzi" sobie z obrazem, jednak w nocy zazwyczaj jest ciemno i tu może pojawić się problem. Jeśli potrzebujesz obrazu z kamery niezależnie od pory dnia i nocy musisz zastosować kamerę która dobrze "widzi" w nocy lub posiada dodatkowo reflektor (oświetlacz) IR czyli podczerwieni. Uwaga - nie każda kamera z podświetlaczem IR będzie odpowiednia gdyż jednym z jego parametrów jest zasięg w metrach o czym często sprzedawca nie mówi. Nie martw się - doradzimy i dobierzemy taka kamerę aby działała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Poniżej przykładowe kamery CCTV:

Kamera IP UBNT AirCamKamera IP zewnętrzna bez podświetlacza IR: to bardzo prosta kamera ale o bardzo dobrej jakości obrazu w stosunku do ceny. Kamera w zestawie posiada kompletny uchwyt, wysuwany daszek, regulowany obiektyw oraz całkiem spore możliwości konfiguracji zwłaszcza dobrze nadaje się do transmisji obrazu na stronę WWW.

Kamera IP Vivotek IP8332Kolejna kamera IP tym razem w wersji z podświetlaczem IR: bardzo dobrej jakości kamera IP pozwalająca na montaż na zewnątrz wraz z możliwością pracy w nocy dzięki podświetleniu IR oraz wysokiej czułości. Dodatkowo dla polepszenia jakości obrazu kamera w nocy automatycznie przechodzi na obraz czarno-biały.

 Kamera kopułkowa HikVisionTu przykład kamery IP kopułkowej  firmy HikVision. Kamera do zastosowań zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Kamera zasilana w standardzie PoE 48V cechuje się wysoką jakością obrazu i względnie niską ceną. Oświetlacz IR pozwala na filmowanie w nocy.

Kamera tulejowa HikVisionKamera tulejowa IP HikVision do zastosowań zewnętrznych oraz wewnętrznych. Jak poprzednia zasilano PoE 48v. 

Kamera analogowa kopułkowaKamera analogowa kopułkowa z podświetlaczem IR: kamera z kompletną obudową stosowana najczęściej w obiektach, montowana na suficie i podłączana za pomocą okablowanie koncentrycznego do rejestratora wideo. Dobre i względnie tanie rozwiązanie gdy musisz zainstalować wiele kamer i uzyskać podgląd na jednym monitorze.

Kamera analogowa wewnętrznaKolejna kamera analogowa, bez podświetlacza IR,  tym razem do montażu w dodatkowej obudowie. Jak wyżej dość tania opcja jeśli kamer trzeba zainstalować kilka czy kilkanaście. Jednak dojdą koszty okablowania, obudowy, rejestratora wideo i może także dodatkowych, zewnętrznych podświetlaczy IR jeśli kamera ma także działać w nocy.

Obudowa zewnętrzna dla kamery CCTVObudowa zewnętrzna dla kamery: ogólny widok obudowy, najczęściej z grzałką, przeznaczona jest dla kamer pracujących na zewnątrz najczęściej analogowych.

Wideorejestrator widok z przoduRejestrator video sposobem działania przypomina magnetowid nagrywając obraz z wielu kamer w celu późniejszego podglądu. Na ilustracji obok przedstawiono widok przedniego i tylnego panelu przykładowego rejestratora. Z takim rejestratorem zazwyczaj stosuje się kamery analogowe.

Dodatkowym atutem prawie wszystkich rejestratorów obrazu jest możliwość nagrywania go tylko i wyłącznie wtedy gdy kamera rozpozna ruch w obszarze jaki monitoruje. Pozwala to na ogromne oszczędności miejsca na dyskach twardych rejestratora.

Wideorejestrator widok z tyłuTylny panel wyposażony jest w złącza antenowe służące do podłączania kabli koncentrycznych (współosiowych) łączących rejestrator z kamerami analogowymi. Większość rejestratorów posiada także port LAN (RJ45) do podłączenia do sieci komputerowej, dzięki czemu możliwe jest zdalne zarządzanie oraz pobieranie obrazu do zdalnego systemu monitoringu czy streaming na stronę WWW. 

Dostępne są także rejestratory IP czyli takie, które działają całkowicie na bazie sieci IP. W takim przypadku, do kamer prowadzone jest okablowanie sieci komputerowej. Każda kamera może być zasilana w systemie PoE czyli tym samym kablem, którym prowadzona jest transmisja obrazu, tak więc uniknąć możemy nadmiaru okablowania. W tego typu rejestratorach także istnieje ograniczenie maksymalnej ilości obsługiwanych kamer. Tym razem już nie ze względu na ilość złącz na tylnym panelu ale ze względu na wydajność zapisu obrazu.

Rejestrator IP Widok rejestratora IP - panel przedni niewiele różni się od podobnych rozwiązań analogowych. W przypadku rejestratorów IP występują także w wersjach z wbudowanym switchem PoE. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce w szafie na sprzęt oraz w wydatkach. Najczęściej jest to 4 lub 8 portowy switch pozwalający podpiąć i jednocześnie zasilić własnie taką ilość kamer IP.

Rejestrator IP ze switchem PoE Rejestrator HikVision z wbudowanym switchem PoE 8 portów.

W przypadku gdy wymagana jest większa ilość kamer można zastosować większy switch także PoE przykładowo dobrym rozwiązaniem może być switch PoE firmy Ubiquity wyposażony w 24 gigabitowe porty. Każdy port może podawać zasilanie 48V co pozwoli obsłużyć dużą ilość kamer IP. Dostępne są także switche z większą ilością portów.

Switch PoE

 

Oczywiście to tylko drobny fragment niezbędnych elementów instalacji CCTV. Pozostałe to: okablowanie, złącza, elementy montażowe, zasilanie w tym awaryjne (zobacz dział naszej oferty zasilania awaryjnego DC), szafy i skrzynki oraz inne. Wszystko to dobieramy zgodnie z wymogami i potrzebami klienta. 

Świadczymy usługi projektu i budowy oraz zarządzania instalacjami monitoringu wizyjnego CCTV i WCCTV czyli kablowego i bezprzewodowego. W zależności od potrzeb, wymagań oraz portfela klienta dobierzemy właściwy sprzęt tak aby całość charakteryzowała się dobrą jakością i wydajnością przy dobrej cenie.

Obsługujemy także transmisję strumieniową do stron WWW wraz z całą konfiguracją niezbędnego sprzętu i oprogramowania oraz utworzeniem czy modyfikacją serwisu WWW.

Jeśli chcesz swoją firmę czy działalność reklamować w internecie poprzez np. wstawienie obrazu z kamery na swoją stronę WWW - zajmiemy się wszystkimi niezbędnymi czynnościami od montażu kamer i sprzętu aż do budowy czy modyfikacji twojej strony.

Ekonomiczny, tani monitoring CCTV wraz z transmisja do internetu już od kilkuset złotych! Za naprawdę niewielkie pieniądze możesz, w dynamiczny sposób, prezentować się w internecie.

Ufff... sporo informacji technicznych. Nie przejmuj się tym! Doradzimy i razem obmyślimy jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i najekonomiczniejsze. Wizja i wstępne porady - gratis! W tak krótkim dokumencie nie sposób opisać wszystkich opcji, możliwości i konfiguracji dlatego jeśli potrzebujesz rozwiązania monitoringu, transmisji obrazu do strony WWW skontaktuj się z nami a zajmiemy się wszystkim!

Nieco informacji o strumienie RTSP i konfiguracji znajdziesz w naszym blogu.